Մեր տեսլականն է ունենալ առաջադեմ, ժողովրդավարական և ներառական հասարակություն, որտեղ յուրաքանչյուր երիտասարդ իրացնում է իր ներուժը ակտիվ ներգրավվածության, իմաստալից մասնակցության և բարձր մրցունակության շնորհիվ։
Մեր առաքելությունն է աջակցել, ներգրավել և հզորացնել երիտասարդներին Հայաստանում՝ հնարավորություն տալով նրանց ակտիվորեն մասնակցել որոշումների կայացման գործընթացին, խթանել համայնքային զարգացումը և բերել դրական փոփոխություններ տեղական և ազգային մակարդակներում:
Մեր պատմությունը
«Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ն (ՀԱԵ) հիմնադրվել է 2009 թվականին։ Այն ծնվել է մի պարզ, բայց միևնույն ժամանակ հզոր գաղափարից՝ լսելի դարձնել Հայաստանի երիտասարդության ձայնը: Այն ժամանակ, երբ երիտասարդները չէին մասնակցում որոշումների կայացման գործընթացներին և անզոր էին սոցիալական և քաղաքական մարտահրավերներով պայմանավորված, Գրիգոր Երիցյանը մի խումբ խանդավառ երիտասարդների հետ հահահիմնադրեց ՀԱԵ-ն։ Տեսլականը պարզ էր՝ հզորացնել գալիք սերնդի առաջնորդներին՝ ձևավորելու Հայաստանի ապագան առաջադեմ մտածողությամբ, որը խթանում է ազնվություն, հավասարություն և արդարություն։
«Առաջադեմ» բառը միշտ եղել է ՀԱԵ-ի առաքելության հիմքում: Մեզ համար առաջադեմ լինելը նշանակում է ձգտել հասարակության շարունակական բարելավմանը, վիճարկել ստատուս քվոն և խթանել դրական փոփոխությունները: Ի սկզբանե ՀԱԵ-ն առաջնորդվել է ավելի պայծառ և ներառական ապագա կառուցելու ձգտմամբ, որտեղ երիտասարդները կունենան գործիքներ, հնարավորություններ և աջակցություն՝ դառնալու ակտիվ քաղաքացիներ և սոցիալական փոփոխությունների առաջնորդներ: ՀԱԵ-ի աշխատանքը մշտապես ուղղված է եղել երիտասարդների ներգրավմանը կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքականությունից և քաղաքացիական ակտիվությունից մինչև ձեռներեցություն և սոցիալական ակտիվություն:
Անցած տասնամյակի ընթացքում ՀԱԵ-ն կայուն դրական ազդեցություն է ունեցել անթիվ երիտասարդների վրա՝ ընձեռելով նրանց անձնական և մասնագիտական աճի բազմաթիվ հնարավորություններ: ՀԱԵ-ն իր երիտասարդական կենտրոնների, երիտասարդական նախաձեռնություններին տրվող դրամաշնորհների, վերապատրաստման ծրագրերի, կարողությունների զարգացման սեմինարների և միջազգային փոխանակումների միջոցով երիտասարդներին հնարավորություն է տվել զարգացնել հաջողության հասնելու և դրական փոփոխություն բերելու համար անհրաժեշտ հմտությունները: ՀԱԵ-ն միշտ եղել է Հայաստանում երիտասարդության հզորացման առաջնագծում, լինի դա երիտասարդների կողմից ղեկավարվող բիզնեսների համար փոքր դրամաշնորհների տրամադրման, կամավորական հնարավորությունների ընդլայնման, ներառական երիտասարդական տարածքների ստեղծման կամ քաղաքականության մշակմանը երիտասարդների մասնակցության քարոզչության միջոցով:
ՀԱԵ-ի ուղին լի է եղել մարտահրավերներով: Կազմակերպությունը դժվար ժամանակներ է հաղթահարել՝ Հայաստանի բարդ քաղաքական իրադրությունում գոյատևելուց մինչև 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի պատճառած ավերածություններին արձագանքելը: Հենց այդ ժամանակ ակնհայտ դարձավ ՀԱԵ-ի տոկունությունը և անսասան նվիրվածությունը հայ երիտասարդներին: Երբ պատերազմի արդյունքում հազարավոր ընտանիքներ տեղահանվեցին և հայտնվեցին կարիքի մեջ, ՀԱԵ-ն արագորեն մոբիլիզացրեց հարյուրավոր կամավորների՝ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելով նրանց՝ հատկապես կանանց և երեխաներին: Կարճ ժամանակահատվածում կազմակերպությունն աջակցել է ավելի քան 50,000 տեղահանված անձանց՝ առաջարկելով սնունդ, հագուստ, ապաստան և հոգեբանական օգնություն:
Ավելի քան մեկ տասնամյակ ՀԱԵ-ն նվիրված է եղել երիտասարդների համար ավելի արդար, անկողմնակալ և ներառական հասարակության ստեղծմանը: Նրա ուղին նշանավորվել է աճով, ճկունությամբ և հավատով, որ ճիշտ գործիքների և աջակցության առկայության դեպքում երիտասարդները կարող են ավելի լավ ապագա ձևավորել իրենց և իրենց համայնքների համար:
Այն, ինչ սկսվել էր որպես փոքր նախաձեռնություն, այժմ վերածվել է Հայաստանի առաջատար երիտասարդական կազմակերպություններից մեկի՝ հնարավորություն տալով երիտասարդներին ակտիվ դեր ունենալ իրենց համայնքների կառուցման և դրական փոփոխություններ բերելու գործում:
2025-2030 թվականների իր նոր ռազմավարական պլանի հաստատմամբ՝ APY-ն նպատակ ունի շարունակել ընդլայնել երիտասարդների ներգրավվածությունը հասարակական կյանքում խթանելով տնտեսական հզորացումը զբաղվածության և ձեռներեցության նորարարական ծրագրերի միջոցով և զարգացնել երիտասարդական էկոհամակարգը՝ սատարելով երիտասարդական աշխատանքը և ոչ ֆորմալ կրթությունը: ՀԱԵ-ն կշարունակի ամրապնդել երիտասարդների դիմադրողականությունը՝ ապահովելով, որ կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված երիտասարդներն ունենան իրենց անհրաժեշտ աջակցությունը՝ մարտահրավերները հաղթահարելու և Հայաստանի ավելի պայծառ ապագայի կառուցմանը նպաստելու համար: